Akatyst do świętego hierarchy Nektariusza metropolity Pentapolskiego Cudotwórcy na płycie CDChór młodzieżowy Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku nagrał płytę CD z akatystem ku czci świętego Nektariusza metropolity Pentapolis. 

Na płycie znalazł się śpiewany akatyst z molebniem do świętego Nektariusza, kanon modlitewny z fragmentami troparionów ku czci świętego oraz hymn "Agni Parfene" - "Czystaja Diewo" autorstwa świętego Nektariusza.


Profesjonalne nagranie zostało przygotowane i reżyserowane przez Jana Smyka. Rejestracją dźwięku zajął się Grzegorz Falkowski. Projekt graficzny przygotował Jerzy Grycuk. Finalna wersja płyty została przygotowana w warszawskiej agencji produkcyjnej SerwatArt.

Nagranie audio nabożeństwa ku czci św. Nektariusza zostało przygotowane m.in. z myślą o wiernych, którzy nie są w stanie uczestniczyć w cerkiewnych nabożeństwach. W nagraniu uczestniczyli o. archimandryta Tymoteusz z Monasteru św. Dymitra w Sakach, o. Marek Ławreszuk i diakon Mateusz Kiczko. Opracowaniem melodii, przygotowaniem i kierowaniem chóru zajął się protodiakon Marian Romańczuk, dyrygent chóru młodzieżowego Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.

Chór młodzieżowy Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku istnieje od 1989 roku. Jego skład zasila białostocka młodzież skupiona wokół świątyni na Słonecznym Stoku. Od 1999 roku z chórem młodzieżowym pracuje protodiakon Marian Romańczuk. Chór aktywnie uczestniczy w nabożeństwach w parafii oraz w trakcie uroczystości cerkiewnych w Białymstoku. Regularnie występuje w ramach Białostockich Dni Muzyki Cerkiewnej oraz Białostockiego Wieczoru Kolęd. Śpiewał w trakcie Wieczerni Paschalnej zarejestrowanej przez TVP oraz Jutrzni Paschalnej nagranej na potrzeby II Programu Polskiego Radia.

W 2010 roku wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej i zajął II miejsce w kategorii chórów parafialnych miejskich. W 2015 roku koncertował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Kałożski Błagowiest’ w Grodnie gdzie zdobył nagrodę specjalną.


Nagrania dokonano w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku
Reżyser nagrań
– Jan Smyk
Realizacja i mastering – Grzegorz Falkowski
Projekt graficzny – Jerzy Grycuk


© 2017 Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku

Płyta CD jest do nabycia w monasterach i parafiach prawosławnych, w których będą przebywały relikwie św. Nektariusza, w sklepie internetowym sklep.cerkiew.pl.